wilk
Warszawa
avatar

Informacje

  • Wszystkie kilometry: 295010.23 km
  • Km w terenie: 837.00 km (0.28%)
  • Czas na rowerze: 538d 00h 20m
  • Prędkość średnia: 22.73 km/h
  • Więcej informacji.
baton rowerowy bikestats.pl

Zaprzyjaźnione strony

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy wilk.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Niedziela, 20 września 2009Kategoria >100km, >200km, Rower szosowy, Wycieczka, >300km
Warszawa - Sochaczew - Gąbin - Płock - Dobrzyń n.Wisłą - Włocławek - Toruń - Stolno - Grudziądz - Kwidzyn - Sztum - Malbork

Ideą tego wyjazdu było pokonanie dystansu ponad 200km ze średnią powyżej 30km/h. Jako, że z reguły jeżdżę na rowerze szosowym koło 27-28km/h, tak więc było to dla mnie pewnym wyzwaniem. Wybrałem cel mniej więcej z wiatrem - Toruń, w rowerze od paru dni miałem pedały SPD, do tego zdemontowałem bagażnik sztycowy i pojechałem w tak długą trasę zaledwie z torebką podsiodłową (pompkę już musiałem wieźć w kieszeni w koszulce:).

Ruszam o 7.20, szybko przebijam się przez miasto do szosy poznańskiej i kieruję się na Sochaczew, do którego postanawiam jechać główną szosą, nie trochę dłuższą przez Leszno i Kampinos. Na trasie pojawia się parę tablic z dystansem do Poznania, które zaczynają mnie kusić, póki co jedzie się świetnie, nie mam problemów z utrzymaniem zakładanej średniej - tak więc zaczynam się zastanawiać czy by tu nie spróbować 300km. Ale z kolei trasa do Sochaczewa jest śmiertelnie nudna, z mapy wygląda, że do Poznania będzie podobnie, natomiast do pierwotnego celu - czyli Torunia jest wyraźnie ciekawiej, co powoduje, że w Sochaczewie jednak postanawiam jechać na Płock. Kawałek za tym miastem jest bardzo ruchliwa droga bez pobocza (objazd W-wy dla tirów - na Wyszogród), potem skręcam na boczniejszą drogę do Gąbina. I tutaj zaczyna się jechać bardzo dobrze, wiatr robi się trochę mocniejszy i jest równo w plecy, więc jadę wyraźnie powyżej zakładanych 30km/h. W Gąbinie robię pierwszy postój, za miasteczkiem mam fajny widok z wysokiej skarpy na rozległą Kotlinę Płocką, od skrzyżowania z drogą Płock-Wyszogród kawałek z kiepskim asfaltem, ale i tak do Płocka (ok.130km) docieram z wysoką średnią 31,2km/h. Do centrum wjeżdżam starym mostem (z zakazem dla rowerów), z którego mam piękny widok na wzgórze z katedrą, pod które podjeżdżam by zrobić parę fotek bardzo szerokiej w tym miejscu Wisły. Niestety to całe kręcenie się po Płocku, jazda po kostce pod katedrą, dojazd do szosy na Dobrzyń spowodowało, że średnia spadła aż do 30,5km/h, niepotrzebnie nie wyłączyłem licznika na spacerowy kawałek. Wyjazd z Płocka kiepskim asfaltem, kawałek za miastem ostry zjazd, później taki sam podjazd (10%!) - i zaczyna się najładniejszy kawałek dzisiejszej trasy. Z drogi są piękne widoki na Wisłę, sporo lasów (przejeżdżam przez Brudzeński Park Krajobrazowy), fajnie wygląda ujście Skrwy do Wisły. Nie brakuje też górek, z których roztaczają się "pocztówkowe" widoki na rozlaną w Jez. Włocławskie Wisłę. Ale droga odbija mocno na zachód, więc wiatru nie mam już korzystnego, jest generalnie południowy; tak więc zaczyna się walka o utrzymanie średniej. Za Dobrzyniem droga mocno odbija od Wisły, kończy się ten fajny kawałek, a zaczyna się "żyłowanie" średniej, w czym liczne małe górki nie pomagają.

Do Włocławka docieram pięknym zjazdem z wiślanej skarpy, wprost na tamę, po lewej ręce mam rozlaną szeroko Wisłę, po prawej dużo węższą i obniżoną o kilkanaście metrów; rzuca się w oczy duży krzyż upamiętniający miejsce bestialskiego mordu ks. Jerzego Popiełuszki. Włocławek postanawiam ominąć obwodnicą (by nie powtórzyć Płocka, bo średnią mam już tylko 30,4km/h), zresztą nie ma tu właściwie nic ciekawego. Ciągnął się ten Włocławek strasznie, dobrych kilkanaście km, z czego końcówka to bardzo brzydkie zakłady azotowe. Za Włocławkiem dwujezdniowa dotąd droga nr 1 przechodzi w jedną jezdnię, ale ku mojej uldze jest dobre, szerokie pobocze, jakością przypomina szosę krakowską. Na pierwszym kawałku w stronę Torunia sporo lasów, znowu jedzie się trochę szybciej i zaczynam myśleć nad przedłużeniem wyjazdu. Jakieś 5km przed Ciechocinkiem zatrzymuję się w barze na dwie kiełbaski, w międzyczasie sprawdzam telefonem rozkłady pociągów w internecie, dzwonię do kolegi z prośbą by mi podał odległość do Malborka (mapy miałem tylko do Grudziądza). Po krótkim zastanowieniu się postanawiam jednak spróbować, bo póki co czuję się bardzo dobrze. Jako, że czasu do pociągu mam sporo zjeżdżam na chwilę do Ciechocinka, by zobaczyć słynne uzdrowisko, ale nie był to dobry pomysł, bo w niedzielne popołudnie jest okropnie zapchane, a jazda po miastach działa na średnią zabójczo - tracę znowu 0,2km/h, tyle co zyskałem za Włocławkiem :). Szybko wracam więc na "jedynkę" i szybko docieram do Torunia, przebijam się w miarę sprawnie przez miasto (piękną starówkę oglądając niestety tylko z mostu) i kieruję na Stolno. Powoli zaczyna już zmierzchać, no i niestety robi się zupełnie bezwietrznie, co powoduje, że utrzymanie tempa 30km/h (na wyjeździe z Torunia miałem 30,4km/h i przede wszystkim już ponad 240km w nogach) robi się dużym problemem, do tego jeszcze zaczynają mnie boleć ścięgna kolanowe.

Za Stolnem opuszczam "jedynkę", droga na Grudziądz jest przyzwoitej jakości, ale niestety bez pobocza, a właśnie zrobiło się zupełnie ciemno. Odpalam więc lampki, zakładam windstoper, a w GPS włączam na stałe podświetlenie by móc śledzić na bieżąco prędkość. Droga robi się zdecydowanie bardziej pagórkowata, muszę się naprawdę żyłować by trzymać zakładane tempo, jakieś 10km przed Grudziądzem jest długi zjazd, później długo ciągnie się samo miasto, ale na szczęście na głównej drodze właściwie nie ma świateł, do tego centrum mija się obwodnicą, na której staję na odpoczynek (staję dużo częściej niż zwykle, by zebrać siły na takie "ciśnięcie"). Za Grudziądzem znowu sporo górek, też sporo lasów, właściwie nie ma naprawdę płaskich kawałków, a we mnie coraz mocniej wzrasta irytacja - po co ja się wkręciłem w taką "zabawę"? Do samego Kwidzyna doprowadza ostry zjazd, w momencie gdy jadę ponad 40km/h droga niespodziewanie przechodzi w kostkę - i to bardzo nierówną, z wybrzuszeniami. Na hamowanie szosowym hamulcem (potrafiącym błyskawicznie zablokować koło) na wąziuteńkich kółkach na takiej śliskiej nawierzchni się nie odważyłem, na złość jeszcze byłem wpięty w SPD - prawdziwie szczęście, że jakoś udało mi się utrzymać równowagę. W samym Kwidzyniu zaliczam kolejny większy podjazd, później znowu w dół i na końcu miasta staję na odpoczynek (średnia już tylko 30,3km/h). W tym momencie zorientowałem się, że nie mam tylnej lampki (była założona na szlufkę torebki podsiodłowej) - co oczywiście mnie zdrowo wkurzyło, bo do Malborka pozostało jeszcze 40km zupełnych ciemności. Mój windstoper co prawda ma sporo odblasków, jest jasno pomarańczowy, więc spełnia właściwie rolę kamizelki odblaskowej - ale mimo to jazda bez tylnej lampki nocą na drodze bez pobocza to wielkie ryzyko. Chwilę pomyślałem - i doszedłem do wniosku, że lampka musiała spaść na tym feralnym zjeździe po kostce, gdzie strasznie mnie wytrzęsło. Jako, że czasu jeszcze trochę było - postanawiam tam wrócić i przeszukać ten kawałek. Niestety wiązało się to z koniecznością zaliczenia dwóch górek - ale zakończyło się sukcesem, bo lampkę znalazłem i to w pełni sprawną (spadła na pobocze); niestety średnia poleciała do poziomu 30,2km/h.

Kawałek do Sztumu - znowu niekończące się pagóreczki, które pokonuję z wywieszonym językiem, zaczynam mocno odczuwać ścięgna kolanowe, każde stawanie na pedałach to silny ból. W Sztumie próbuję komórką zrobić zdjęcie ruin zamku (wyszła ciemna plama :), gdy odpoczywam w centrum średnia wynosi równe 30,0km/h. Na ostatnim kawałku do Malborka więc wypruwam z siebie żyły, bo jeśli tej średniej bym nie wycisnął - to cały wcześniejszy ogromny wysiłek poszedłby na marne. Na szczęście w samej końcówce jest trochę więcej w dół, dworzec tuż przy mojej szosie - więc dałem radę. Na fotkę zamku nocą nie było już czasu, bo dotarłem zaledwie 20min przed odjazdem, a jeszcze zrobiłem kółko jadąc do bankomatu. Podróż pociągiem przyzwoita - był wagon rowerowy, niestety linia gdańska do szybkich nie należy, od paru lat ciągną się remonty, z Malborka jechałem 5h, oka właściwie nie zmrużyłem. W Warszawie do domu wracam metrem, za bardzo mnie bolały ścięgna by jechać rowerem, w domu godzina snu - i do roboty :))

Podsumowując - dałem radę wycisnąć średnią 30km/h na bardzo długim dystansie, ale nieprędko się wkręcę w coś takiego drugi raz. Jazda z nosem w liczniku (a do tego sprowadzała się większość tej trasy) - to zupełnie nie moja wizja roweru, o ile przyjemniej jechałoby się tak samo długi dystans, tylko moim normalnym tempem! Nabijanie średnich lepiej zostawić sportowcom, bo turyście tylko psuje to wrażenia, zamienia jazdę dla przyjemności w jazdę dla cyferek (nb - nawet zabrałem pulsometr na tą trasę, puls średni wyszedł 156, maksymalny 196). SPD - kolejna porażka, pod koniec tak mnie ścięgna bolały, że pod górę na stojaka już nie mogłem jechać; ten system to zdecydowanie nie dla mnie, wracam do platform, z którymi nie mam takich problemów. Kluczową różnicą jest prawdopodobnie ustawienie stopy na pedale, ja jeżdżę w nietypowy sposób, naciskając pedał tyłem śródstopia, niemal piętą - a buty SPD wymuszają zupełnie nieanatomiczną (dla mojej konkretnej osoby) pozycję z pedałowaniem częścią przednią, nigdy nie widziałem butów z mocowaniem bloków w środkowej części. Do tego problemy z drętwieniem - w czasie jazdy specjalnie tego nie czułem, po powrocie jednak okazało się że jedna stopa zdrętwiała całkiem mocno, trzeba będzie parę dni odczekać by to przeszło. Jednym słowem - psu na budę te SPD, w moim przypadku zyski (może z 1km/h na średniej) zupełnie nie wyrównują strat, do tego pedały zatrzaskowe jeszcze ważą więcej od platform, a buty nie są wodoodporne :(((

Zdjęcia
Dane wycieczki: DST: 393.40 km AVS: 30.07 km/h ALT: 1684 m MAX: 51.70 km/h Temp:22.0 'C

Komentarze
Ups... Zdjęcia są. Nie zauważyłem tego odsyłacza ;)
rammzes
- 17:41 czwartek, 24 września 2009 | linkuj
Po raz pierwszy chyba widzę osobę, która narzeka na buty SPD. Fakt, Twój sposób pedałowania nie jest zwyczajny. Argument na kontuzyjność tych butów też jest słuszny - choć jak większość mówi trzeba sie nauczyć jeździć. Oczywistą sprawą,że znajdą się zwolennicy i przeciwnicy tych buciorków...

Osobiście żałuję, że nie robisz zdjęć i ich nie wstawiasz - choć przy Twoich wycieczkach miałbyś na to czas? :D
rammzes
- 17:40 czwartek, 24 września 2009 | linkuj
Jak napisałem w podsumowaniu kolejnego wypadu do Siedlec - okazało się że cisnąc na platformach osiągam prędkości wręcz większe niż w SPD - tak więc co to ma mi dawać? :))

Ale ten Defroster to ciekawa propozycja, nie słyszałem jeszcze o tym. Tylko pies jest pogrzebany w szczegółach - czy w tych butach bloki są 100% wodoodporne, czy też tekst o wodoodporności odnosi się tylko do materiału z którego są uszyte? Bo jak wspominałem z dobrymi ochraniaczami gore-texowymi (tanie niestety nie są, pułap powyżej 200zł), skarpetami SealSkinz i spodniami gore - mam 100% suche stopy w każdych butach nawet podczas długich deszczy. Tylko problem w tym, że ochraniacze nie chronią bloków, przez które wlatuje woda i czyni ten cały "system" zawodnym. Jeśli te Defrostery mają specjalnie uszczelniane bloki - to byłoby to bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli nie - to niczego niestety nie wnoszą, bo zwykłych butów wodoodpornych jest na rynku od groma, zresztą tak naprawdę 100% wodoodporne na rowerze w żadnym razie nie będą (wleje się górą, zamoczy skarpetki itd.)
wilk
- 20:00 środa, 23 września 2009 | linkuj
Wilku, ale są wodoodporne buty SPD - Defroster Speca, na przykład. Problem w tym, że one są trochę "wyższe" i na lato się marnie nadają. No i kosztują swoje.
Kręciłeś blokami na boki? Też na początku miałem problem z bólem, ale trzy miesiące wożenia ze sobą imbusów i poprawiania po dojeżdździe na uczelnię (nawet nie wiesz jak na mnie znajomi patrzyli, gdy wpadali do sali przed zajęciami a ja siedziałem z butem na stole i kluczem imbusowym w łapie :-D) dały dobry rezultat.
marcus075
- 19:29 środa, 23 września 2009 | linkuj
Rzeczywiście masz coś dziwnego ze stopami że SPD aż takie kontuzje u ciebie wykonuje.
Co do ustawienia bloków - ja mam bloki praktycznie pod stawem w którym kończy się paluch, czyli raczej prawidłowo. Bloki można też ustawić jakieś 0.5 cm dalej. Do tego bloki są przekręcone lekko tak, że pięty mam "do wewnątrz".

Swoją drogą próbowałeś rozwiązania kompromisowego jakim są noski z paskami?
madman
- 18:49 wtorek, 22 września 2009 | linkuj
Każdy ma różne doświadczenia, w moim przypadku 3km/h pedały w żadnym razie nie dają, żebym nie wiem jak "ciągnął do góry", widzę też po średnich kolegów którzy na SPD się przesiedli (np. aard), że też 1km/h to góra co na samych pedałach mogli zyskać, tak więc mnie ten argument szybkościowy zupełnie nie przekonuje.
Na dość płaskich trasach z takim wiatrem uzyskiwałem średnie koło 28km/h jadąc normalnym tempem. Tutaj uzyskałem 30km/h ostro się w końcówce napinając i dojeżdżając z mocno bolącymi ścięgnami. Więc tak jak dla Ciebie jazda bez SPD jest męczarnią - mnie męczy jazda w zatrzaskach (i to dosłownie, bo już ledwo jechać w końcówce mogłem). Na platformach też da się bardzo efektywnie kręcić, jedyne co SPD czyni szybszym - to możliwość ciągnięcia do góry, ale zupełnie nie wierzę żebym na tym 3km/h mógł zyskać. Poza tym jak pisałem - w moim przypadku efektywniej i z większą siłą kręcę naciskając pedał śródstopiem, nie palcami.

Ale pal licho te szybkościowe argumenty - podstawowym minusem jest większa kontuzyjność, to właśnie to przekreśla je w moich oczach, nie będę ryzykować kolejnej ciężkiej kontuzji, jednak lekarze na problemy z kolanami najczęściej zalecają odejście od SPD. Np. Grzegorzowi Gwiazdowskiemu, jednemu z obiecujących polskich kolarzy wymuszona sprawami sponsorskimi przesiadka z zatrzasków z większym luzem (Time) na te z mniejszym (Look) złamała karierę. Tak więc nie przekładajcie swoich doświadczeń na kogoś innego - bo nijak się one mają do kogoś o innej budowie, innych stawach, innych ścięgnach. Ja jeżdżę głównie turystycznie, a sakwiarze w SPD to zdecydowana mniejszość
wilk
- 17:05 wtorek, 22 września 2009 | linkuj
Ładna wycieczka. Mam taką uwagę do pisania relacji. Zauważyłem, że nigdy nie robisz białych linii odstępu, taki ciągły tekst bardzo źle się czyta, dodatkowa pusta linia co akapit znacznie poprawiłaby sytuację.

Co do SPD to u mnie był zysk na prędkości około 3km/h co daje jakieś 10% względem wcześniejszych wyników. Uważam że warto :) Na początku byłem w szoku, że bloki są praktycznie na palcach, ale po kilku jazdach się przyzwyczaiłem, teraz nawet jak siadam na trekinga bez SPD to naciskam tylko palcami. Imho jazda bez SPD jest już dla mnie męczarnią :)
Platon
- 16:33 wtorek, 22 września 2009 | linkuj
Ja już dużo się nakombinowałem, a zysku wcale nie uważam za taki dużo większy - zwyczajnie jestem w stanie porównać ile jadę z SPD, ile bez - i wychodzi mi góra 1km/h, innych zysków nie widzę, same straty (niewygoda jazdy szczególnie po mieście). Ale to bym przeżył jeszcze, gdyby nie kontuzyjność - po co mam ryzykować kontuzję kolan (a już raz przez właśnie SPD pauzowałem pół roku), po co mam się chrzanić z ciągłym ustawianiem pozycji - skoro na platformach z tym dużo łatwiej, na trasie do Budapesztu, dłuższej o prawie 300km nie miałem z kolanami właściwie w ogóle problemów.

Na deszcz ochraniacze nic Ci nie dadzą - bo do SPD woda wlatuje od dołu przez bloki - i tu jest pies pogrzebany bo tego miejsca ochraniacze nie zabezpieczają, przy porządnym deszczu żadne półśrodki typu uszczelnienia silikonem się nie sprawdzają. A przy zwykłych butach - mam 100% wodoodporność stóp nawet w dużym deszczu (ochraniacze, skarpetki SealSkinz i długie spodnie) - przetestowane na Islandii :)
wilk
- 10:19 wtorek, 22 września 2009 | linkuj
gratuluję dystansu. Co do ".....Do tego problemy z drętwieniem - w czasie jazdy specjalnie tego nie czułem, po powrocie jednak okazało się że jedna stopa zdrętwiała całkiem mocno, trzeba będzie parę dni odczekać by to przeszło. Jednym słowem - psu na budę te SPD, w moim przypadku zyski (może z 1km/h na średniej) zupełnie nie wyrównują strat, do tego pedały zatrzaskowe jeszcze ważą więcej od platform, a buty nie są wodoodporne :(((.........."
to uważam że musisz jeszcze pokombinowac z ustawieniami bloków - spd to dużo większy zysk niż Tobie się wydaje, a na deszcz to polecam specjalne ochraniacze
bikergonia
- 10:03 wtorek, 22 września 2009 | linkuj
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!

Blogi rowerowe na www.bikestats.pl